Historia STEICO

STEICO jest głównym partnerem prefabeko w zakresie rozwiązań technologicznych. Firma ta ma za sobą ponad 50 lat bogatych doświadczeń, które w połączeniu ze stałym dążeniem do rozwoju i innowacji doprowadziły ją do obecnej pozycji lidera w produkcji drewnianych materiałów izolacyjnych. W tym artykule przedstawimy Ci kilka ważnych faktów o jej historii.

Czarnkowskie korzenie STEICO

Choć międzynarodowa historia STEICO zaczyna się w latach 80. XX wieku, to początki firmy sięgają znacznie dalej. Znajdziemy je w wielkopolskim Czarnkowie, gdzie w 1960 r. zarejestrowano niewielkie przedsiębiorstwo o nazwie Zakłady Płyt Pilśniowych. Pierwsze wyroby opuściły linię produkcyjną 4 lata później. Z biegiem czasu dokładano kolejne ciągi, zwiększano powierzchnię roboczą, udoskonalano metody produkcji. W czwartej dekadzie swojej działalności zakład w Czarnkowie otrzymał certyfikat TÜV Süddeutschland – ISO 9001:2015; obecnie obiekt szczyci się statusem największego zakładu produkującego płyty izolacyjne z włókna drzewnego w Europie.

Zakłady w Czarnej Wodzie i Casteljaloux

Zapotrzebowanie na produkty STEICO okazało się tak duże, że przekroczyło moce przerobowe największego europejskiego zakładu. W XXI wieku firma rozszerzyła swoją działalność o kolejne zakłady: w 2005 STEICO wykupiło Zakłady Płyt Pilśniowych w Czarnej Wodzie (woj. pomorskie), a w kolejnych latach 2 fabryki we Francji, w miejscowości Casteljaloux.

Czarnków

Zakład o powierzchni 50 ha stanowi największą europejską wytwórnię płyt izolacyjnych z włókna drzewnego.

Czarna Woda

Zakład w Czarnej Wodzie o powierzchni 80 ha ma ogromne możliwości rozbudowy i dalszego rozwoju.

Casteljaloux

Trzeci zakład produkcyjny w Casteljaloux (Francja, w pobliżu Bordeaux) o powierzchni 34 ha na cele produkcyjne wykorzystuje obecnie 9 ha.

Doświadczenie i innowacje

Droga STEICO do lidera branży to ciężka praca szerokiego grona specjalistów, dekady badań, testów i gromadzenia doświadczeń, wreszcie przywiązywanie ogromnej wagi do tego, by prowadzone przez firmę działania były zgodne z ekologicznym duchem.

Rozwój linii produkcyjnych

Firma od samego początku rozwijała się niezwykle dynamicznie. Po uruchomieniu pierwszego ciągu produkcyjnego - płyt pilśniowych twardych, szybko wdrożono kolejne linie: płyt porowatych, lakierowania płyt pilśniowych twardych, płyt porowatych bitumicznych. W XXI wiek STEICO weszło z kolejnymi pomysłami dla branży drewnianych materiałów izolacyjnych: w 2002 roku uruchomiono m.in. produkcję elastycznych płyt z włókna drzewnego metodą suchą. Rok 2006 był rokiem badań nad alternatywą dla surowca drzewnego. Efektem tych prac było uruchomienie dwóch nowych linii technologicznych w Czarnkowie, m.in. produkcji materiałów izolacyjnych z włókna konopi.

Materiały konstrukcyjne

W pierwszej dekadzie XXI wieku STEICO rozpoczęło też prace nad wprowadzeniem na rynek najbardziej wytrzymałych materiałów konstrukcyjnych: w ten sposób powstała linia do produkcji energooszczędnych belek dwuteowych, a także linia do produkcji drewna klejonego warstwowo z fornirów.

Produkty przyszłości

STEICO, jako firma stawiająca na innowacyjne rozwiązania, zawsze starała się być o krok przed konkurencją. W 2017 roku pojawiły się dwa produkty, które stały się rozwiązaniami przełomowymi dla budownictwa energooszczędnego: mata izolacyjna STEICOflex036 oraz STEICOfloc, czyli wdmuchiwana izolacja z celulozy.

W duchu ekologicznym

STEICO skrupulatnie dba o to, by prowadzone przez firmę działania nie wywierały negatywnego wpływu na środowisko.  Drewno do produkcji materiałów pochodzi z lasów zarządzanych według Zasad Dobrej Gospodarki Leśnej. W zakładach produkcyjnych wykorzystuje się zamknięty obieg wody, a odpady usuwane są w sposób przyjazny środowisku.

Jakość STEICO potwierdzają liczne certyfikaty i aprobaty:

  • ISO 9001:2015
  • FSC®
  • PEFC
  • Aprobaty Techniczne ITB
  • Öko-Test-Verlag
  • Urzędu Kontroli Materiałów Nordrhein-Westfalen

 

 

© copyright 2020 prefabeko
Ta strona wykorzystuje pliki typu cookie w celach reklamowych, analitycznych oraz do oferowania funkcji społecznościowych. Jeśli nie zgadzają się Państwo na zapisywanie plików na Państwa urządzeniu, powinni Państwo zmienić ustawienia przeglądarki internetowej.