3 standardy budowy domu w systemie prefabeko

Nie ma dwóch takich samych domów prefabeko. Każdy z nich harmonijnie współgra ze stylem życia swoich lokatorów, tak bardzo przecież od siebie różnych. Dopasowujemy każdy element projektu do Twoich potrzeb, a proces ten zaczynamy od wyboru jednego z 3 standardów budowy domów w naszym systemie. Sprawdź, czym charakteryzuje się każdy z nich!

Niskoenergetyczny dom, czyli jaki?

Dom energooszczędny to budynek wykonany z zastosowaniem takich materiałów i technologii, które umożliwiają znaczne ograniczenie strat energii podczas jego eksploatacji. O energooszczędności mówimy, gdy ilość zużywanej energii pierwotnej (ogrzewanie, podgrzanie wody, działanie urządzeń elektrycznych itp.) w danym budynku wynosi poniżej 70 kWh/m², zaś samego ogrzewania – poniżej 40 kWh/.

Parametry określające poziom energooszczędności budynku

Poziom energooszczędności wyznacza się w odniesieniu do ścian zewnętrznych, wewnętrznych ścian nośnych, stropów i dachu; bierzemy przy tym pod uwagę łączną konstrukcję danej przegrody budowlanej. Standard energooszczędności określamy na podstawie średniego współczynnika ciepła i oporu dyfuzyjnego poszczególnych elementów oraz grubości konstrukcji po montażu wszystkich jej części.

1. Współczynnik przenikania ciepła (Uw)

Izolacja termiczna przegród budowlanych ma kluczowe znaczenie dla energooszczędności domu – przez nieprawidłowo ocieplone ściany „ucieka” bowiem aż do 30% ciepła. Uw to podstawowa wielkość charakteryzująca izolacyjność termiczną zewnętrznych przegród budynku w okresie sezonu grzewczego.

Współczynnik ten określa ilość energii, przenikającą przez przegrodę o powierzchni 1 m² przy różnicy temperatur w wysokości 1K między obiema stronami przegrody. Im niższy współczynnik Uw, tym lepsze właściwości termoizolacyjne wykazuje budynek.

2. Grubość warstwy powietrznej równoważna oporowi dyfuzyjnemu (Sd)

Współczynnik oporu dyfuzyjnego (μ) to stała wielkość, określająca paroprzepuszczalność danego materiału w stosunku do warunków ustalonych normowo dla powietrza. Im niższy współczynnik oporu dyfuzyjnego, tym lepsze przepuszczanie pary. Materiały termoizolacyjne STEICO należą do materiałów o bardzo niskim oporze dyfuzyjnym, zbliżonym do oporu stawianego przez powietrze (μ = 1).

Materiały STEICO są optymalnym budulcem konstrukcji otwartych dyfuzyjnie  – zdolnych do odprowadzania nadmiaru wilgoci poza przegrody budynku. Ściany, stropy i dachy tego typu potocznie nazywamy „oddychającymi”. Ich powierzchnie schną w całości na zewnątrz. Para wodna nie skrapla się we wnętrzu – dzięki temu w mieszkaniu panuje korzystny mikroklimat, a wilgoć nie uszkadza konstrukcji.

Higroskopijność materiałów termoizolacyjnych STEICO

Materiały termoizolacyjne STEICO z włókien drzewnych pochłaniają wodę w ilości nawet 25% własnego ciężaru, zanim zaczną ją odpychać. Dla porównania: inny popularny materiał izolacyjny – wełna mineralna – traci swoje właściwości higroskopijne od razu po zamoczeniu!

3. Grubość przegrody budowlanej

Oznacza łączną grubość wszystkich elementów konstrukcyjnych po montażu. Im większa grubość, tym lepsze właściwości termoizolacyjne; dzięki niskiemu współczynnikowi oporu dyfuzyjnego materiałów STEICO nawet duża grubość nie odbija się jednak negatywnie na paroprzepuszczalności.


3 standardy systemu prefabeko


U = 0,195 W/m²K

Współczynnik przenikania ciepła dla ścian

U = 0,15 W/m²K

Współczynnik przenikania ciepła dla dachu

Standard prefabeko ekologiczny spełni oczekiwania osób, które szukają niezawodnej konstrukcji energooszczędnej spełniającej wymagania dotyczące warunków technicznych od stycznia 2021 r. Ściany mają tu najmniejszą grubość, dlatego rekomendujemy to rozwiązanie osobom dysponującym małą przestrzenią: przy urządzaniu domu liczy się każdy centymetr, a niewielka grubość ściany umożliwia zwiększenie powierzchni użytkowej przy zachowaniu znakomitych parametrów szczelności i izolacyjności termicznej.

U = 0,13 W/m²K

Współczynnik przenikania ciepła dla ścian

U = 0,11 W/m²K

Współczynnik przenikania ciepła dla dachu

Wszystko, co najlepsze dla Twojej wygody i oszczędności – średni dwumiesięczny koszt ogrzewania domu referencyjnego o powierzchni 74 m2 w standardzie prefabeko komfort + nie przekracza 75 PLN! Przestrzeń instalacyjna dachu umożliwia dodatkową izolację i gwarantuje zachowanie szczelności nawet przy mechanicznym uszkodzeniu wewnętrznego pokrycia ściany.

U = 0,10 W/m²K

Współczynnik przenikania ciepła dla ścian

U = 0,10 W/m²K

Współczynnik przenikania ciepła dla dachu

Jeśli interesuje Cię budowa domu spełniającego wymogi budownictwa pasywnego, to oferta skrojona na miarę Twoich oczekiwań! Zarówno dla ścian, jak i dla dachu współczynnik przenikania ciepła w standardzie prefabeko premium nie przekracza 0,10 W/m²K, co przekłada się na całoroczny komfort termiczny przy minimalnych kosztach zużycia energii.

© copyright 2020 prefabeko
Ta strona wykorzystuje pliki typu cookie w celach reklamowych, analitycznych oraz do oferowania funkcji społecznościowych. Jeśli nie zgadzają się Państwo na zapisywanie plików na Państwa urządzeniu, powinni Państwo zmienić ustawienia przeglądarki internetowej.