FAQ

Najczęściej zadawane
pytania

FAQ

Technologia

Co to jest technologia szkieletowa?

Domy w technologii szkieletowej drewnianej mogą powstawać zarówno na placu budowy (jest to tak zwana technologia kanadyjska), jak i na hali prefabrykacji. My budujemy domy w technologii ciężkiego szkieletu (oznacza to, że przekroje drewna są większe niż te w technologii kanadyjskiej); jest to tak zwany szkielet niemiecki. Prefabrykacja oznacza, że wszystkie elementy domu: ściany, stropy i dach powstają na zamkniętej hali, dzięki czemu możemy uzyskać większą dokładność. Poszczególne elementy nie są narażone na czynniki atmosferyczne w trakcie ich wykonywania. Pozwala to także skrócić czas wykonania prac w porównaniu do innych technologii. Na plac budowy przyjeżdżają zatem gotowe elementy, które następnie są ze sobą łączone.

Jakub Bator
Jakub Bator

Jaki jest przekrój ściany?

Tym, co zdecydowanie wyróżnia naszą technologię, są używane materiały oparte wyłącznie na włóknie drzewnym. Od zewnątrz przekrój ściany zamyka płyta drewnopochodna twarda, którą wykańcza się już wyłącznie tynkiem lub opcjonalnie np. drewnem. Głównymi elementami nośnymi są belki o kształcie podwójnej litery T lub certyfikowane drewno lite. Tworzą one szkielet naszego domu. Wypełnienie belek drewnianych stanowi sprężysta mata z włókien drzewnych. Od strony wewnętrznej ściana zamknięta jest płytą usztywniającą na bazie włókien drzewnych oraz membraną, która gwarantuje szczelność powietrzną budynku, ale nie zakłóca procesu dyfuzji pary wodnej. W zależności od wariantu ściany (premium czy naturalna) w tym miejscu może wystąpić ścianka instalacyjna o grubości 6 cm zakończona płytą drewnopochodną oraz płytą kartonowo-gipsową lub bez dodatkowej przestrzeni instalacyjnej od razu płytą GK.

Jakub Bator
Jakub Bator

Czy ściany są otwarte dyfuzyjnie i co to znaczy?

Drewno jest materiałem naturalnym i posiada zdolność do regulowania własnej wilgotności. Ściana otwarta dyfuzyjnie cechuje się zatem zdolnością do odprowadzenia wilgotności z wnętrza budynku (która może pojawić się z powodu np.: pracowania, prania, kąpieli, oddychania czy dzięki kwiatom) na zewnątrz domu. Jeśli w przekroju pojawia się paroizolacja o wysokiej wartości współczynnika sd (oporu dyfuzji) przekrój jest zamknięty na dyfuzję, czyli przepływ pary wodnej. To właśnie brak paroizolacji odróżnia nasze ściany od przekroju zawierającego wełnę mineralną czy styropian.

Jakub Bator
Jakub Bator

Jaka jest trwałość domów drewnianych?

Domy drewniane pod każdym względem muszą spełniać te same wymagania co domy tradycyjne. W Polsce mimo burzliwej historii mamy wiele zabytków architektury drewnianej, które przetrwały wojny, powodzie i pożary.

Czy wykonujecie domy pasywne?

Tak, nasza technologia na to pozwala. Przy ścianie o grubości 46 cm uzyskujemy współczynnik przenikania ciepła U poniżej 0,1, co charakteryzuje domy pasywne. Należy jednak wziąć pod uwagę, że same parametry przegród to nie wszystko. Dom pasywny wymusza konsekwencje w pracach projektowych, usytuowanie domu względem stron świata czy też ekologiczne źródło ciepła.

Jakub Bator
Jakub Bator

Wycena

Jak wygląda podział płatności?

W zależności od zakresu prac płatność może zostać podzielona na 4,5 lub 6 płatności, które akceptowane są przez banki w przypadku kredytowania inwestycji. Po podpisaniu umowy wpłacany jest zadatek w wysokości 15 tys. zł przeznaczony na pokrycie kosztu prac projektowych. Pierwsza większa płatność występuje przed przystąpieniem do prac fundamentowych. Druga płatność poprzedza przystąpienie do prefabrykacji. Kolejna występuje w chwili montażu budynku do fundamentu. Kolejne poprzedzone są protokołami odbioru prac instalacyjnych i wykończeniowych. Ostatnia płatność po podpisaniu protokołu końcowego. Transze mają zazwyczaj zbliżoną wartość, ostatnia jest mniejsza o wartość zadatku.

Jakub Bator
Jakub Bator

Czy dom szkieletowy jest tańszy czy droższy od tradycyjnego?

Jeśli rzetelnie prześledzić i porównać koszty obu technologii to są one zbliżone. Często spotykamy się z sytuacją, zwłaszcza we wstępnych wycenach, że nie wszystkie prace są uwzględnione lub nie zawierają one jednostek źródła ciepłą czy rekuperatora, a samą instalację centralnego ogrzewania czy kanały wentylacyjne. Zachęcamy zatem do dokładnego porównania wycen, a w przypadku wątpliwości służymy pomocą.

Jakub Bator
Jakub Bator

Jakie dodatkowe koszty należy przewidzieć?

Wszystkie koszty są dokładnie przedstawione w wycenie szczegółowej, która staje się załącznikiem do umowy. Bierzemy na siebie organizację całego procesu budowy: zaczynając od transportu, dźwigów czy wytyczenia budynku, kończąc na zapleczu budowy i toalecie. Jedyną niewiadomą są koszty wykonania podbudowy pod fundament, który zależy od lokalnych warunków gruntowych i decyzji kierownika budowy.

Jakub Bator
Jakub Bator

Budowa

Ile trwa budowa domu?

W zależności od wielkości budynku i stanu wykończenia od chwili montażu domu na placu budowy budowa może potrwać od 3 do 4 miesięcy. Sam montaż domu parterowego trwa 2 dni, a piętrowego - 4. Po tym czasie budynek jest już kompletny i odporny na czynniki atmosferyczne. Odpowiednio wcześniej wykonywana jest płyta fundamentowa, która w zależności od pory roku powinna schnąć od 2 do 4 tygodni.

Jakub Bator
Jakub Bator

Co znajduje się w zakresie standardu deweloperskiego i czy zawsze znaczy to samo?

Nie, stan deweloperski nie jest jednoznacznie zdefiniowany w żadnej ustawie czy normie i w zależności od przypadku może oznaczać różny zakres. W naszym przypadku budynek w stanie deweloperskim jest całkowicie wykończony od zewnątrz, a wewnątrz kończymy prace na zagruntowanych do malowania gładziach i wylewce na podłodze. To, czego nie wykonujemy, to montaż parapetów i drzwi wewnętrznych oraz kafelkowanie czy układanie paneli.

Jakub Bator
Jakub Bator

Jaki jest zakres waszych prac oraz czy pomagacie załatwić sprawy w urzędzie?

Zakres prac rozpoczyna się od prac projektowych, gdzie możemy zarówno adaptować projekt gotowy do potrzeb inwestorów, jak i wykonać projekt indywidualny. Nasi projektanci przygotują projekt budowlany do pozwolenia na budowę. Wykonujemy prace od prac ziemnych i fundamentowych do wykończenia w standardzie deweloperskim. Podpisując z nami jedną umowę, masz pewność, że bierzemy na siebie całość prac włącznie z wizytami w urzędzie.

Jakub Bator
Jakub Bator

Jestem zainteresowany budową domu. Jakie są dalsze kroki?

Prosimy o przesłanie zapytania na adres mailowy jednego ze specjalistów lub też na adres ogólny, a przygotujemy wstępną wycenę kosztów budowy wybranego projektu. Wstępna wycena pokazuje rząd wielkości ceny budowy konkretnego domu. Aby dopasować projekt do oczekiwań inwestorów, zapraszamy na spotkanie na budowie oraz w naszym biurze. Pozwala nam to lepiej poznać oczekiwania inwestorów. Po spotkaniu przygotowujemy wycenę konkretnego projektu, która bazuje na wcześniejszych ustaleniach dotyczących stanu wykończenia, konkretnych materiałów czy też źródła ciepła. Tak przygotowana wycena jest załącznikiem do umowy. W chwili podpisania umowy inwestorzy dokładnie wiedzą, jaki dom kupili i z jakim wyposażeniem.

Jakub Bator
Jakub Bator

Kto tworzy zespół Prefabeko oraz jakie dodatkowe osoby mogą pomóc w budowie domu?

W Prefabeko budujemy takie domy, w jakich sami chcielibyśmy mieszkać. Choć jesteśmy najmłodszym działem firmy Sor-Drew, obecnej na rynku blisko 30 lat, to w naszym zespole mamy specjalistów, którzy wybudowali setki domów w technologii szkieletowej. Firma posiada zaplecze 250 specjalistów z działu metalowego, tartaku oraz prefabrykacji domów. Dodatkowo współpracujemy z doradcą kredytowym, który nie pobiera od inwestorów żadnych opłat, ale z własnego doświadczenia możemy go serdecznie polecić. Projekty budowlane wykonują dla nas dwa niezależne biura projektowe zrzeszające autorytety z branży oraz wykładowców akademickich.

Jakub Bator
Jakub Bator

Czy posiadacie dom pokazowy?

Nie posiadamy domu pokazowego, gdyż chcielibyśmy, aby każda z naszych realizacji była gotowa na pokazanie jej przyszłym inwestorom. Obecnie budujemy dom w Tarnowskich Górach (Koty), Suchej Beskidzkiej oraz dwa domy na Dolnym Śląsku. Oczywiście możemy umówić spotkanie w dogodnej lokalizacji.

Jakub Bator
Jakub Bator

Czy budujecie domy w całej Polsce?

Tak, budujemy domy w całej Polsce oraz w Europie: mamy doświadczenie na rynku niemieckim, austriackim oraz holenderskim i brytyjskim. Zatem cała Polska jest dla nas obecnie dostępna.

Jakub Bator
Jakub Bator

Jakie są obecnie najbliższe wolne terminy?

Obecnie planujemy budowy na drugi kwartał 2022 roku. Ten czas pozwoli nam przygotować projekt budowlany, uzyskać pozwolenie na budowę oraz decyzję kredytową.

Jakub Bator
Jakub Bator

Czy są jakieś ograniczenia działki, które uniemożliwiają budowę domu z wami?

Zawsze przed przystąpieniem do budowy ktoś sprawdza działkę pod kątem możliwości dojazdu samochodu ciężarowego oraz dźwigu. Sprawdzamy także warunki zabudowy czy miejscowy plan. Ograniczenia w budowie z prefabrykatów mogą wynikać z szerokości drogi, jej ostrych zakrętów czy też obecności na działce drzew lub linii wysokiego napięcia uniemożliwiających bezpieczną pracę dźwigu.

Jakub Bator
Jakub Bator

Jakie są możliwe źródła ciepła w waszych domach?

Jesteśmy eko, dlatego wspieramy ekologiczne rozwiązania w postaci pomp ciepła, paneli fotowoltaicznych czy nowoczesnych kotłów gazowych. Zupełnie nie stosujemy pieców węglowych.

Jakub Bator
Jakub Bator

Czy w waszych domach może być kominek?

Tak, musi on jednak mieć zamkniętą komorę spalania, czyli pobierać powietrze z zewnątrz do podtrzymywania procesu spalania, aby nie zakłócać pracy rekuperacji.

Jakub Bator
Jakub Bator

Czy na piętrze możliwe jest wykonanie ogrzewania podłogowego?

Tak, nasze stropy przygotowane są na obciążenie wylewką betonową. We wszystkich naszych domach stosujemy wyłącznie ogrzewanie podłogowe, bez kaloryferów.

Jakub Bator
Jakub Bator

Gwarancja

Jaki jest czas gwarancji?

Gwarancja na konstrukcję domu wynosi obecnie 10 lat, jednak wiemy, że nasze budynki spokojnie przetrwają nawet i 100 lat. Mieliśmy jednak do czynienia z kilkoma poważnymi naruszeniami konstrukcji budynku podczas późniejszych remontów, dlatego też bez dokonania przeglądu zdecydowaliśmy się przyznawać właśnie taką gwarancję. Dla elementów takich jak okna, drzwi, czy pokrycie dachu przedkładamy gwarancję producenta tych elementów.

Jakub Bator
Jakub Bator

Projekty

Czy realizujecie projekty indywidualne?

Tak, większość wybudowanych przez nas domów była projektami indywidualnymi. Projekt indywidualny mogą Państwo wykonać z nami lub ze swoim architektem. Zachęcamy jednak, aby podczas wykonywania projektu konsultować się z nami. Zdarza się bowiem, iż architekci - przygotowując projekt - poddają się wizjom odbiegającym od budżetu. My oferujemy projektowanie od razu ukierunkowane na spełnienie budżetu i na każdym etapie inwestorzy mogą liczyć na nasze podpowiedzi i doświadczenie projektowe.

Jakub Bator
Jakub Bator

Czy posiadacie swoje projekty?

Tak, nasza pula projektów stale się powiększa. Są to projekty zoptymalizowane pod względem prefabrykacji oraz budowy. Dzięki doświadczeniu w projektowaniu wiemy, jakie elementy mogą generować nadmierne koszty i jak można ich uniknąć.

Jakub Bator
Jakub Bator

Czy są jakieś ograniczenia projektowe, które eliminują waszą technologię?

Do tej pory nie zdarzyło się, abyśmy nie mogli wykonać projektu w naszej technologii. Projekt może jednak wpłynąć dość znacznie na wycenę. Właśnie dlatego każda wycena poprzedzona jest analizą projektu pod kątem konstrukcji i możliwości wykonania. Może się zdarzyć, że nasza wycena będzie wyższa od konkurencji, jednak wynika to zazwyczaj z bardziej dokładnego przyjrzenia się projektowi.

Jakub Bator
Jakub Bator
Prefabeko 2022